Jak wybrać najlepszy jacht do czarteru
Kiedy decydujemy się na wyprawę jachtem, zadajemy sobie jedno i konkretne pytanie – jaki jacht wybrać? Sami wówczas zastanawiamy się, który typ jachtu będzie dla nas odpowiedni. Kiedy wyboru dokonujemy po raz pierwszy, możemy mieć pewne wątpliwości i dylematy, ale przy bliższym zapoznaniu się z ofertami, wszystko wydaje się zdecydowanie bardziej oczywiste. Poznając szczegóły i kilka cennych wskazówek, można dokonać korzystnego wyboru.
Duża rozpiętość w ofertach firm czarterowych sprawia, że trudno jest dokonać ostatecznego wyboru. Wybór jachtu ogólnie rzecz ujmując wcale nie jest łatwym zadaniem. Dokonując selekcji, należy kierować się przede wszystkim:
- Ceną – słowa czarter jachtów wpisane do wyszukiwarki internetowej doprowadzą do oferty usług w tym zakresie. Na jej podstawie będzie można sprawdzić ile kosztują takie usługi. Niektórzy są dość ograniczeni pod względem ceny, dlatego muszą uwzględnić ją w swoich kryteriach wyboru. A od ceny zależy jakiej wielkości będzie jacht, jakiej klasy czy wieku i wyposażenia.
- Liczbą załogi – posługując się hasłem rejsy morskie bałtyk, albo podobnymi, można natrafić na ofertę firm czarterowych, które wyraźnie informują jaki jacht jest dla kogo, uwzględniając właśnie liczbę załogi. Warto podkreślić, że niektóre rejsy trwają dość długo. Jachty wówczas wyposażone są w pokoje, z których może korzystać załoga. Jeden pokój dla kilku osób to nie zawsze dobra decyzja. Dlatego dobierając wielkość jachtu, należy wziąć pod uwagę liczbę załogi.
- Płcią i wiekiem załogi – niektóre firmy czarterowe w swojej ofercie uwzględniają jachty różnej wielkości, aby klienci mogli znaleźć jacht dopasowany do ich indywidualnych potrzeb. Hasła typu jachty bawaria , czarter elan , dufour wpisane do wyszukiwarki internetowej zaprezentują szczegółową ofertę, która będzie dzieliła jachty na jedno i wielopokojowe, dzięki czemu będzie można podzielić załogę pod względem wieku czy płci. Dla dużej grupy podróżujących firmy proponują duże jachty, tak by załoga czuła się przede wszystkim dobrze, a sam rejs sprawiał jej przyjemność.
- Rodzajem uprawianej żeglugi – kiedy ktoś wpisuje do wyszukiwarki internetowej słowa chociażby jachty delphia, zapewne robi to dlatego, że jest zainteresowany takim rejsem. W związku z tym na pewno ma konkretny zamiar. Dlatego wybierając jacht, trzeba uwzględnić rodzaj uprawianej żeglugi. Może to być żegluga sportowa, hotelowa, turystyczna, turystyczno-sportowa, albo trampingowa. Warto wybrać taki jacht, na którym będzie można spełniać zamierzone cele.
- Porą roku – jak wpiszemy do wyszukiwarki internetowej słowa czarter delphia, albo po prostu czartery, zauważymy, że jachty różnią się nie tylko wielkością, ale też wyposażeniem. Wybierając się w rejs jesienią, kiedy na zewnątrz jest dość chłodno, a niekiedy nawet zimno, warto by w jachcie było ogrzewanie. Nie wszystkie jachty są w nie wyposażone. Dlatego należy uwzględnić to kryterium wyboru w czasie selekcji jachtów i na etapie podejmowania decyzji.
Uwzględniając wszystkie powyższe kryteria wyboru, można wybrać idealny jacht dla siebie i pozostałej załogi. Trzeba pamiętać o tym, że jachty różnią się przede wszystkim rodzajem, co wynika z różnorodnego zakresu zastosowania tego wodnego pojazdu. Poza tym wiadomo, że jachty wypływają w rejs z różną załogą. Niekiedy są to romantyczne rejsy w parach, częściej jednak grupowe. W związku z tym trzeba wybrać odpowiedni, najbardziej pasujący do okoliczności jacht. Od wyposażenia jachtu będzie zależała również jego cena. Sądząc po tylu kryteriach wyboru można stwierdzić, że wybór odpowiedniego jachtu nie jest łatwy. Podobnie jest gdy chodzi o kupno jachtu. Jest to dość kosztowna inwestycja, dlatego każdy stara się wybrać jak najlepiej. Niektórzy posługując się słowami sprzedaż jachtów starają się natrafić na wskazówki i informacje, które ukierunkują ich na właściwy wybór. Jeżeli ktoś nie dysponuje wiedzą w danym zakresie, takie rozwiązanie będzie najrozsądniejsze.
Wynajem jachtu ( czarter jachtu ) w trzech etapach
Wynajęcie jachtu można podzielić na trzy podstawowe etapy. Każdy z nich jest równie istotny, dlatego też od momentu rozpoczęcia formalności, aż po oddanie jachtu, należy ściśle trzymać się konkretnych zasad i każdy z etapów traktować na równi.
Ustalenie ceny
Pierwszym etapem wynajęcia jest ustalenie ceny wynajmowanego jachtu. Już w momencie wpisywania do wyszukiwarki internetowej słów czarter jachtów, można zapoznać się z pierwszymi ofertami, a co za tym idzie, z cennikiem. Oczywiście podane ceny odpowiadają poszczególnym, ustalonym już usługom, ale tak naprawdę niektóre oferty bywają ustalane indywidualnie. Każdy klient ma swoje indywidualne oczekiwania, dlatego też od nich może być zależna cena. Stąd na pierwszym etapie wynajmu ma miejsce ustalenie ogólnych kosztów. Wysokość ceny będzie zależała od czasu na jaki zostanie wynajęty, od wyposażenia, a także wielu innych czynników, które ustala się również na tym etapie. Z pomocą przedstawiciela firmy, będzie można szybciej dopasować jacht do własnych oczekiwań i potrzeb. Warto jednak wcześniej wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa sprzedaż jachtów, albo oferta jachtów, aby w ogóle zorientować się jakie mogą być dostępne, a co za tym jakie jachty są do wyboru.
Podpisanie umowy i wpłata zaliczki
Ofertę firmy czarterowej można znaleźć bez problemu i bardzo szybko, wpisując do wyszukiwarki internetowej słowa rejsy morskie bałtyk, albo podobne. Oferta z reguły obejmuje poszczególne usługi, które mają wpływ między innymi na cenę. Rozmawiając z przedstawicielem firmy, a także zapoznając się z umową, należy dokładnie przejrzeć dany dokument aby sprawdzić, czy usługi uwzględnione w ofercie, znajdują się równie w umowie. Każdy musi wiedzieć co podpisuje. Jeżeli umowa zostanie zawarta, niczego już nie da się zmienić. W umowie powinny pojawić się również inne ustalenia i warunki, dotyczące chociażby ubezpieczenia. Jeżeli ktoś ma jakieś szczególne oczekiwania co do rejsu, powinien również zaznaczyć je w momencie podpisywania umowy. Podstawą w umowie wynajmu jachtu jest cena. Należy też wspomnieć w niej o zaliczce, jeżeli taką trzeba wpłacić. Umowa powinna zawierać wszystkie najważniejsze ustalenia, gdyż jest to dokument, który ma zabezpieczyć interesy obu stron.
Przekazanie jachtu do użytkowania
W momencie przekazania jachtu do użytkowania, osoba wynajmująca ten wodny pojazd, powinna dokładnie go obejrzeć. Jeżeli będą jakieś zniszczenia, należy od razu je wskazać, aby przedstawiciel firmy nie kazał płacić za dane szkody po oddaniu jachtu. Wpisując do wyszukiwarki internetowej słów na przykład jachty bawaria, delphia czy po prostu bałtych, z reguły wyświetlają się strony firm czarterowych, które prezentują informacje jak należy postąpić przy odbiorze jachtu. Dzięki takim wskazówkom można dowiedzieć się jak postąpić, aby nie żałować takiego czy innego wyboru. W momencie przekazania jachtu, należy również sprawdzić, czy jacht ten wygląda tak jak określono go w umowie. Kiedy nie ma konkretnego wyposażenia, należy o tym wspomnieć. Cena nie ulegnie zmianie jeżeli po fakcie okaże się, że nie było kilku rzeczy, które uwzględniono w umowie. Słowa jachty delphia doprowadzą do cennych wskazówek na temat wszystkich trzech etapów wynajmu jachtu. Warto się z nimi zapoznać jeszcze na chwilę przed pierwszym etapem, aby wiedzieć jak postępować w każdym z nich.
Przystępując do wynajęcia jachtu, należy określić swoje potrzeby, poznać zasady postępowania w takich sytuacjach, a dopiero później wykonać zaplanowane kroki. Hasła typu czarter bałtyk pomogą znaleźć pomocne wskazówki. Przyczynią się do odszukania oferty firm czarterowych. Poza poszukiwaniami w sieci, warto też wziąć pod uwagę podpowiedzi osób, które być może korzystały już z takich usług. Będzie można pozyskać wskazówki od pewnego źródła i dowiedzieć się również czegoś więcej. Trzeba pamiętać, że to tylko wynajęcie, a nie kupno jachtu. Będzie trzeba go oddać w nienaruszonym stanie. W związku z tym warto zorientować się jak potoczy się sprawa w takiej sytuacji.
Poradnik czarterującego jacht
Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom czarter jachtów to poważna sprawa. Osoba wynajmująca jacht musi być osobą odpowiedzialną i przede wszystkim zorientowaną w zakresie tej tematyki. Musi wiedzieć czego oczekiwać od jachtu, a także jak podpisać umowę i co w niej uwzględnić, aby nie mieć problemów, a w spokoju wyruszyć w rejs i po nim bez stresu oddać ten wodny pojazd. Warto więc poznać kilka szczegółów i informacji, które zapewnią wynajmującemu wiedzę niezbędną do podjęcia wielu istotnych decyzji na etapie wynajmu, wyboru i oddania jachtu.
Od czego zależy cena jachtu?
Cena jachtu może zależeć przede wszystkim od wyposażenia jachtu, jego wielkości i rodzaju. Często zależna jest też od okresu na jaki wynajmuje się jacht. Może zależeć w głównej mierze od sezonu. W rzeczywistości jest wiele czynników od których kształtuje się cena. Dlatego trudno jest nawet podać konkretną wycenę za taki czy inny jacht, bo tak naprawdę wpłynie na nią szereg dodatkowych opcji, możliwych do indywidualnego wyboru.
Wielkość jachtu a liczba załogi
Niektórzy posługując się słowami typu rejsy morskie bałtyk chcą znaleźć informacje i odpowiedzi na różne pytania, których mają wiele z uwagi na to, iż tak naprawdę jeszcze nie orientują się w temacie. Jednym z wielu pytań jest to, czy w jachcie przeznaczonym dla 8 osób może płynąć 7 osób dorosłych i na przykład dwoje małych dzieci. Z uwagi na bezpieczeństwo i zasady nie jest to możliwe. Na 8-osobowym jachcie może przebywać tylko 8 osób, niezależnie czy samych dorosłych czy wraz z dziećmi.
Zachowanie porządku na jachcie
Osoba, która decyduje się na wynajęcie jachtu, musi wiedzieć, że w jakim stanie weźmie jacht, w takim też musi go oddać. Dlatego kapitan jachtu czy inaczej osoba nim sterująca, powinna dbać o porządek na pokładzie, aby nie wstydzić się przy oddawaniu. Z reguły firmy czarterowe na swoich stronach internetowych zamieszczają regulamin dotyczący korzystania z jachtów. Wówczas wspominają o konieczności utrzymania jachtu w czystości. Na stronę internetową firmy można trafić chociażby wpisując do wyszukiwarki internetowej słowa jachty bawaria.
Przykładowa umowa czarteru
Osoby, którym zależy na załatwieniu sprawy odnośnie wynajmu jachtu jak należy, chciałyby wcześniej zapoznać się z przykładową umową wynajmu. Wydaje się, że kiedy wpiszą do wyszukiwarki na przykład słowa jachty Delphia (jachty elan, jachty dufour czy też jacht Bavaria), to trafią na wzory umów. Muszą wiedzieć, że nie ma ściśle określonych umów z uwagi na to, że jachty różnią się wyposażeniem, przeznaczone są do różnych celów. Umowa zawiera często wiele dodatkowych opcji. Przez to inaczej kształtowana jest umowa wynajmu. Wpisując do wyszukiwarki czarter delphia, można pozyskać kilka cennych informacji również na temat samej umowy, ale trzeba liczyć się z tym, że będą to jednak same ogólniki.
Kaucja to podstawa
Kiedy decydujemy się na wynajem jachtu, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli wpłacić kaucję jeszcze przed wyruszeniem z portu. Nic w tym dziwnego, firma nie może być stratna i chce się choć częściowo zabezpieczyć. Z jednej strony kupno jachtu wydaje się lepszym rozwiązaniem, bo można pozyskać jacht na własność i nie zawracać sobie głowy kaucjami oraz opłatami za kolejne dodatkowe usługi. Z drugiej strony w takiej sytuacji na taką inwestycję trzeba wyłożyć dość pokaźną sumę, z czym nie jest wcale łatwo. Oczywiście ofert typu sprzedaż jachtów nie brakuje, ale jednak przy szczegółowych kalkulacjach wygląda na to, że zakup nie jest korzystny. Osoby, które sporadycznie decydują się na rejs, z własnym jachtem będą miały więcej kłopotów niż wydatków przy samym wynajmie.
Tak naprawdę to tylko niektóre szczegóły, które trzeba znać, aby nie mieć kłopotów w czasie wynajmowania jachtu, jego użytkowania i zwrotu. Brak wiedzy może przyczynić się do wielu problemów, a tych chyba nikt nie chciałby mieć. Bo rejs ma sprawiać przyjemność, a nie odwrotnie. Po szczegóły jednak najlepiej udać się do źródła, czyli do wybranej firmy, w której będzie się wynajmować jacht. Zachowując ostrożność i rozsądek, nie powinno być żadnych obaw.